تبلیغات
مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک شیراز - نکاتی در مورد بیش فعالی کودکان و نوجوانان
 
مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک شیراز
جدیدترین و بهترین روش درمان بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز ، اختلالات یادگیری ، اضطراب ، افسردگی ، سردرد و میگرن ، دردهای مزمن
                                                        
درباره وبلاگ

رویا طاهری ، مشاور خانواده و روانشناس ،نوروتراپیست و عضو انجمن ونظام مشاوره وروانشناسی کشور ، دارای چندین مقاله علمی و پژوهشی ثبت شده در مجلات معتبر علمی پژوهشی و همایش های متعدد ملی و همچنین نویسنده و مترجم کتب مختلف روانشناسی می باشم وهم اکنون مفتخرم که باتاسیس مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک در سال ۱۳۹۰ و ارائه خدمات مرتبط با آن برای اولین بار در استان فارس ، شهرستان شیراز قادر خواهم بود که گامی هرچند کوچک ولی مفید وموثر درجهت ارتقا سلامت جسم و روان هموطنان عزیز خود با انجام روش های درمانی غیر دارویی و کاملا بدون عارضه ، برداشته باشم .
مدیر وبلاگ : رویا طاهری
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد اثر بخشی درمان جدید نوروفیدبک و بیوفیدبک در رفع اختلالات جسمی و روانی چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بیش فعالی وعدم توجه وتمرکز وعلائم ناشی از آن


امروزه‌ بسیاری‌ از مادران‌ و پدران‌ از شیطنت‌ بسیار زیاد كودكانشان‌ شكایت‌ دارند. آنها اظهار می ‌دارند كه‌ فرزندشان‌ مرتب‌ در حال‌ حركت‌ و فعالیت‌ است‌ و نوعی‌ حالت‌ بی‌ قراری‌ و ناآرامی‌ در او مشاهده‌ می ‌كنند. برخی‌ از این‌ والدین‌ از فقدان‌ تمركز حواس‌ و ضعف‌ درسی‌ كودك‌ نیز صحبت‌ می‌ كنند.

آنها علت‌ این‌ فعالیت‌ بیش‌ از اندازه‌ را نمی ‌دانند و مرتب‌ فرزندشان‌ را مورد سرزنش‌ قرار می‌ دهند. این‌ كودكان‌ بعضاً مورد انتقاد و تنبیه ‌ بسیار زیاد قرار می ‌گیرند. عده‌ای‌ از پدر و مادرها كنترل‌ خود را از دست‌ می ‌دهند و این‌ كودكان‌ را به‌ شدت‌ كتك‌ می‌ زنند یا آنها را تهدید می ‌كنند. در این‌ نوشتار سعی‌ شده‌ است‌ پدیده‌ بیش ‌فعالی‌ در كودكان‌ توضیح‌ داده‌ و راه‌های‌ برخورد مناسب‌ با این‌ حالت‌ ارائه‌ شود.
اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ كه‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ كودكی‌ بروز می‌ كند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشكل‌ است زیرا امكان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ و شیطنت ‌آمیز كودكان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابكاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است.


بیش ‌فعالی‌ كودكان‌


كودكان‌ بیش ‌فعال‌ ، همانگونه‌ كه‌ از این‌ عنوان‌ برمی ‌آید،بسیار پرتحرك اند و نمی ‌توانند یک جا آرام‌ بنشینند. آنها اضافه‌ بر ناآرامی‌ بسیار زیاد، نوعی‌ اضطرار و اجبار برای‌ خرابكاری‌ نیز دارند. آنان‌ اشیا را می‌ شكنند یا پرتاب‌ می‌ كنند. همچنین‌ كنجكاوی‌ بسیار از خود نشان‌ می‌ دهند و نه‌ تنها اسباب‌ بازی‌هایشان‌ را خراب‌ می‌ كنند، بلكه‌ اشیاء و وسایل‌ منزل‌ را نیز دستكاری‌ و خراب‌ می‌ كنند. كارهای‌ خطرناك‌ را دوست‌ دارند و ابداً احساس‌ خطر نمی ‌كنند. بنابراین‌ رفتارهایی‌ بی ‌محابا از آنها سرمی ‌زند. برخی‌ از بزرگسالان‌ آنها را افرادی‌ بی ‌باك‌ و شجاع‌ تصور می ‌كنند؛ در حالی‌ كه‌ این‌ رفتارهای‌ بی‌ مهابا نشانگر این‌ واقعیت‌ است‌ كه‌ احساس‌ خطر واقعی ، كه‌ یك‌ احساس‌ طبیعی‌ است‌ و بایستی‌ در كودكان‌ وجود داشته‌ باشد ، در این‌ بچه‌ ها وجود ندارد. بازی‌ های‌ خطرناك‌ ، از جمله‌ بازی‌ با كبریت‌  و علاقه‌ به‌ وسایلی‌ چون‌ كارد و چاقو نشانه‌ های‌ دیگری‌ از گرایش‌ها و رفتارهای‌ غیرطبیعی‌ این‌ بچه‌ هاست.

كودك‌ بیش ‌فعال‌ احساس‌ خطر نمی‌ كند


كودكان‌ بیش ‌فعال‌ در مورد كارها و اشیایی‌ كه‌ به‌ طور طبیعی‌ باید در برابر آنها احساس‌ خطر كنند، خطری‌ احساس‌ نمی‌كنند؛ و اختلالات‌ سلوك‌ در این‌ كودكان‌ بعضاً دیده‌ می‌ شود؛ مثلاً بعضی‌ از آنها رفتارهای‌ پرخاشگرانه‌ دارند یا برای‌ آسیب‌ رساندن‌ به‌ دیگران‌ آنان‌ را تهدید می‌ كنند. ممكن‌ است‌ به‌ حیوانات‌ نیز صدمه‌ بزنند. بعضی‌ دیگر در اعمالی‌ چون‌ سرقت‌ و تقلب‌ و به‌ طور كلی‌ كارهایی‌ كه‌ تخلف‌ از قوانین‌ و مقررات‌ محسوب‌ می‌ شود شركت‌ می‌ كنند.

تمایل‌ به‌ كارهای‌ خلاف‌ و خطرناك‌


این‌ كودكان‌ آچار پیچ‌ گوشتی‌ را داخل‌ پریز برق‌ می‌ كنند؛ اشیاء و وسایلی‌ را كه‌ متعلق‌ به‌ خودشان‌ نیست‌ برمی‌دارند؛ تمایل‌ بسیاری‌ به‌ كشیدن‌ سیگار دارند (ته ‌سیگارها را برمی ‌دارند و علاقه‌ به‌ كشیدن‌ آنها دارند) و همچنین‌ گرایش‌ به‌ دروغگویی‌ در آنها بسیار بالاست‌ و اغلب‌ دروغ‌ می ‌گویند. به‌علاوه آنان‌ تمایل‌ به‌ ارتباط‌ با كودكان‌ و نوجوانان‌ بزرگتر از خود دارند. اغلب‌ دوستانی‌ بزرگتر از خود انتخاب‌ می ‌كنند و از مصاحبت‌ با نوجوانان‌ لذت‌ می ‌برند. بسیار مایلند در صحبت‌ها و فعالیت‌های‌ آنان‌ شركت‌ كنند. همچنین‌ گرایش‌ به‌ كارهای‌ خلاف‌ از جمله‌ دزدی‌ در آنها بسیار زیاد است. به ‌نظر می‌ رسد این‌ كودكان‌ زودتر از حد معمول‌ چشم‌ و گوششان‌ باز می ‌شود و به‌ كنجكاوی‌های‌ بسیار زیاد دچار می‌ شوند.عملكرد اجتماعی‌ و تحصیلی‌ كودك‌ كاهش‌ می ‌یابد


كودكان‌ بیش ‌فعالی‌ كه‌ دچار نقص‌ توجه‌ هستند، در تحصیل‌ با مشكل‌ مواجهند. دامنهِ توجه‌ در آنها بسیار محدود است‌ و به‌ همین‌ علت‌ نمی‌ توانند تمركز لازم‌ را حین‌ درس ‌خواندن‌ داشته‌ باشند. این‌ كودكان‌ به ‌سرعت‌ حواسشان‌ پرت‌ می ‌شود و به‌ كوچكترین‌ محرك‌ بیرونی‌ واكنش‌ نشان‌ می ‌دهند. در نتیجه‌ عملكرد تحصیلی‌ آنان‌ پایین‌ می‌ آید و در یادگیری‌ دچار مشكل‌ می ‌شوند.

از لحاظ‌ اجتماعی، كودكان‌ بیش ‌فعال‌ تأثیر مثبتی‌ بر دیگران‌ نمی ‌گذارند و مرتب‌ مورد انتقاد قرار می ‌گیرند. آنها به ‌دلیل‌ دقت‌ پایین، اغلب‌ دچار اشتباه‌ می ‌شوند و انتقاد دیگران‌ را نسبت‌ به‌ خود برمی‌انگیزانند. این‌ بچه‌ها به‌ جزئیات‌ مسائل‌ توجهی‌ ندارند. حتی‌ در بازی‌ها نیز با دشواری‌ رو به ‌رو می ‌شوند و در ارتباط‌ خود با بچه ‌های‌ دیگر مشكل‌ پیدا می ‌كنند. اغلب‌ از دستورالعمل‌ها پیروی‌ نمی‌ كنند و از عهده‌ تكالیف‌ مدرسه‌ و سایر كارها و وظایف‌ برنمی‌آیند.

آنان‌ از درگیر شدن‌ با تكالیفی‌ كه‌ مستلزم‌ تلاش‌ ذهنی‌ مداوم‌ است، می‌ پرهیزند. اغلب، وسایل‌ خود را گم‌ می‌ كنند و دچار فراموشكاری‌اند. به ‌طور افراطی‌ حرف‌ می ‌زنند و پیش‌ از تمام‌ شدن‌ پرسش‌ها، پاسخ‌ می‌ دهند. منتظر نوبت‌ ماندن‌ برایشان‌ دشوار است‌ و بسیاری‌ اوقات‌ مزاحم‌ كار دیگران‌ می ‌شوند.
والدین‌ چه‌ نقشی‌ در درمان‌ دارند
1. ابتدا باید مطمئن‌ باشیم‌ كه‌ فرزندمان‌ واقعاً نشانه ‌های‌ این‌ اختلال‌ را دارد؛ به‌ علاوه‌ تشخیص‌ نهایی‌ توسط‌ متخصص‌ انجام‌ می‌ پذیرد. گاهی‌ والدینی‌ كه‌ افرادی‌ بسیار مضطرب‌ و نگران‌ هستند، ممكن‌ است‌ جنب و جوش‌های‌ طبیعی‌ فرزند را دلیلی‌ بر بیش ‌فعالی‌ بدانند. بنابراین‌ در قدم‌ اول‌ بایستی‌ راجع‌ به‌ تشخیص‌ مطمئن‌ باشیم‌ و به فرزندمان برچسب‌های‌ نادرست‌ نزنیم.

2. انرژی‌ اضافه‌ این‌ كودكان‌ باید از طریق‌ فعالیت‌های‌ مثبت، از جمله‌ ورزش‌ كردن، مصرف‌ شود. بهتر است‌ آنها را برای‌ بازی‌ به‌ زمین‌های‌ بزرگ‌ برد و اجازه‌ داد كه‌ به‌ فعالیت‌های‌ لذتبخش‌ بپردازند یا این‌ كه‌ روزانه‌ برای‌ پیاده‌ روی‌ آنها را از خانه‌ خارج‌ كرد. در منزل‌ نیز بایستی‌ مسئولیت‌هایی‌ كه‌ از لحاظ‌ جسمی‌ قدری‌ بچه‌ها را خسته‌ می‌ كند به‌ آنها بسپاریم‌ تا به‌ این‌ وسیله‌ انرژی‌ بیش‌ از حد آنان‌ گرفته‌ شود. البته‌ خوب‌ است‌ گاهی‌ برای‌ انجام‌ این‌ مسئولیت‌ها جوایزی‌ هم‌ در نظر بگیریم.

3. به‌ خاطر داشته‌ باشیم‌ این‌ كودكان‌ را به‌ هیچ‌ وجه‌ كتك‌ نزنیم؛ زیرا رفتارهای‌ انتقام ‌جویانه‌ از آنها سر خواهد زد. بهتر است‌ با آنان مؤدبانه‌ و با محبت‌ صحبت‌ كنیم. البته‌ در برخورد با سایر كودكان‌ نیز داشتن‌ رفتاری‌ مهرآمیز و عاری‌ از خشونت‌ لازم‌ است.

4. گروهی‌ از موادغذایی‌ - از جمله‌ كاكائو، شكلات، قهوه، نسكافه، نوشابه‌های‌ رنگی‌ و تنقلات - باعث‌ تحریك ‌پذیری‌ می‌شوند و لازم‌ است‌ تا حد امكان‌ از دادن‌ آنها به‌ بچه‌ ها خودداری‌ شود.

5. خواب‌ شبانگاهی‌ این‌ كودكان‌ موضوع‌ مهمی‌ است؛ آنها باید شب‌ها زودتر به‌ رختخواب‌ بروند. بهتر است‌ والدین‌ برنامه‌ خانواده‌ را به‌ گونه‌ ای‌ مناسب‌ تنظیم‌ كنند و به‌ هر طریق‌ ممكن‌ به‌ كودك‌ بفهمانند این‌ یكی‌ از قوانین‌ خانواده‌ اوست‌ كه‌ شب‌ها تا دیروقت‌ بیدار نماند. در همین‌ زمینه‌ توصیه‌ می‌ شود كودك‌ از وسایلی‌ چون‌ كامپیوتر و تلویزیون‌ به‌ صورت‌ افراطی‌ استفاده‌ نكند .


6. چنانچه‌ كودك‌ بیش ‌فعال‌ از لحاظ‌ توجه‌ و تمركز بسیار مشكل‌ داشته‌ باشد و رفتارهای‌ او موجب‌ اذیت‌ وآزار فراوان‌ شود، بهتر است‌ با روان پزشك‌ كودك‌ و نوجوان‌ مشورت‌ شود تا به‌ صلاحدید او كودك‌ مقداری‌ داروی‌ اختصاصی‌ این‌ اختلال‌ را مصرف‌ كند.نتیجه ‌گیری‌


اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ كه‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ كودكی‌ بروز می‌ كند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشكل‌ است زیرا امكان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ و شیطنت ‌آمیز كودكان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابكاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است.

چنانچه‌ این‌ بچه‌ها در سنین‌ كودكی‌ معالجه‌ نشوند، در دوره‌ نوجوانی‌ احتمال‌ این ‌كه‌ رفتارهای‌ ضداجتماعی‌ داشته‌ باشند و نیز حالات‌ افسردگی‌ در آنها به‌ وجود آید، بسیار است. بنابراین‌ به‌ والدین‌ توصیه‌ می ‌شود كه‌ حتماً در دوران‌ كودكی‌ برای‌ معالجه‌ این‌ كودكان‌ اقدام‌ كنند.

كودكان بیش‌فعال و درمان آنها

كودكان بیش‌فعال ودرمان آنها، بیش‌‌فعالی اصطلاحی است برای بیان خصوصیات رفتاری كه به صورت عمده عبارتند از خستگی‌ناپذیری، پرتحرك بودن، هیجان‌پذیری، بی‌قراری، پریشانی و... تشخیص بیش‌فعالی كه به عنوان یك اختلال از آن یاد می‌شود، در سنین زیر پنج سال قدری مشكل است، زیرا امكان دارد با رفتارهای طبیعی و شیطنت‌آمیز كودكان اشتباه گرفته شود. با این حال متخصصان با واقف بودن به ویژگی‌های خاص این اختلال، می‌توانند آن را تشخیص داده و پیش‌بینی‌های لازم برای كنترل و درمان آن به عمل آورند.
كودكان بیش‌فعال بسیار پرتحرك‌ هستند و نمی‌توانند یك‌جا آرام بنشینند. آنها علاوه بر ناآرامی بسیار زیاد، نوعی اضطرار و اجبار برای خرابكاری نیز دارند. آنها اشیا را می‌شكنند یا پرتاب می‌كنند، كنجكاوی زیادی از خود نشان می‌دهند و نه تنها اسباب‌بازی‌هایشان را خراب می‌كنند، بلكه اشیا و وسایل منزل را نیز دستكاری و خراب می‌كنند.
این كودكان بسیار بی‌محابا هستند و اغلب دست به كارهای خلاف می‌زنند كه البته عده‌ای از اطرافیان این رفتارها را ناشی از بی‌باكی و شجاعت كودك می‌دانند و در واقع با تایید این‌گونه رفتارها، باعث تشویق كودك می‌شوند و لذا احساس خطر واقعی ، كه یك احساس طبیعی است و بایستی در كودكان وجود داشته باشد،در این بچه‌ها وجود ندارد.
از لحاظ اجتماعی، كودكان بیش‌فعال تاثیر مثبتی بر دیگران نمی‌گذارند و مرتب مورد انتقاد قرار می‌گیرند. آنها به دلیل دقت پایین، اغلب دچار اشتباه می‌شوند و انتقاد دیگران را نسبت به خود برانگیخته می‌كنند. این بچه‌ها به جزئیات مسائل توجهی ندارند، حتی در بازی‌ها نیز با دشواری روبه‌رو می‌شوند و در ارتباط خود با بچه‌های دیگر، مشكل پیدا می‌كنند. اغلب از دستور‌العمل‌ها پیروی نمی‌كنند و از عهده تكالیف مدرسه و سایر كارها و وظایف خود برنمی‌آیند. اغلب، وسایل خود را گم می‌كنند و دچار فراموشكاری هستند، افراطی حرف می‌زنند و پیش از تمام شدن پرسش‌ها، پاسخ می‌دهند.
درمان اختلال بیش‌فعالی در كودكان

این اختلال قابل درمان و تا درصد بسیار بالایی قابل كنترل است. برای درمان بیش‌فعالی، آن را به دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌كنند. برای درمان بیش‌فعالی خفیف باید محیط‌هایی كه كودك در آنها حضور می‌یابد از جمله خانه و مدرسه، كنترل و ساماندهی شود مثلا می‌توان از تشویق و تنبیه ،البته مد نظر تنبیه جسمانی و روانی نیست ،در این محیط‌ها استفاده نمود.
درمان بیش‌فعالی متوسط و شدید هم نیاز به درمان دارویی و مراجعه به روانپزشك دارد. اما در این میان، والدین نقش بسزایی در درمان بیش‌فعالی كودكان‌شان دارند. آنها در قدم اول بایستی راجع به تشخیص این اختلال مطمئن شوند و از زدن برچسب‌های نادرست و غلط بر كودكان‌شان اجتناب كنند.
والدین باید سعی كنند انرژی اضافه این كودكان را از طریق فعالیت‌های مثبت از جمله ورزش كردن مصرف و تخلیه نمایند. از تنبیه بدنی و روانی این كودكان پرهیز نمایند زیرا موجب می‌شود آنها رفتاری انتقام‌جویانه از خود بروز دهند. از در اختیار گذاشتن گروهی از مواد غذایی از جمله كاكائو، شكلات، قهوه، نسكافه، نوشابه‌های رنگی و تنقلات كه باعث تحریك بیشتر كودكان می‌شود، خودداری كنند. خواب شبا نگاهی این كودكان بسیار مهم و قابل توجه است لذا والدین باید سعی كنند كه كودكان بیش‌فعال‌شان شب‌ها زودتر به رختخواب بروند.
والدین باید توجه داشته باشند كه چنانچه این بچه‌ها در سنین كودكی معالجه نشوند، در دوره نوجوانی احتمال اینكه رفتارهای ضداجتماعی داشته باشند و نیز حالت افسردگی در آنها به وجود آید، بسیار است لذا به والدین آنها توصیه می‌شود كه حتما در دوران كودكی برای معالجه اقدام نمایند.

خوشبختانه در سال های اخیر با انجام روش نوروفیدبک وبیو فیدبک توسط متخصصان این فن می توان کمک شایانی به تشخیص و رفع این اختلال واختلالات شایع دیگر نمود .

 تهیه وتنظیم: رویا طاهری،مشاور وروانشناس ،نوروتراپیست وعضو انجمن ونظام روانشناسی کشور ساعات کاری: همه روزه  بجز ایام تعطیل 9 صبح الی 9


 آدرس 
شعبه ۱: شیراز، بلوار زند، ابتدای خیابان بیست متری سینماسعدی یا ۷ تیر  بعد از فست فود شب چره، ساختمان شیراز نقش ، طبقه ۵ واحد ا و 2
مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی سلامت و مرکز تخصصی نوروفیدبک و        
بیوفیدبک شیراز
شماره های تماس جهت اخذ نوبت
۳۲۳۴۰۴۹۹
۰۹۱۷۴۷۶۶۶۳۲


 

نوع مطلب :
برچسب ها : بهترین روش درمان بیش فعالی با نوروفیدبک، روش های کاهش علائم بیش فعالی وعدم توجه وتمرکز، بهترین و موثرترین روش درمان بیش فعالی، بهترین روش درمان اختلالات یادگیری، علائم ونشانه های بیش فعالی،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 25 دی 1397 11:27 ب.ظ
Excellent weblog right here! Also your web site lots up fast!

What web host are you using? Can I am getting your associate
link for your host? I want my site loaded up as
fast as yours lol
یکشنبه 23 دی 1397 10:43 ب.ظ
First off I want to say awesome blog! I had a quick question which I'd like to ask if you don't mind.

I was interested to find out how you center yourself and clear your head before writing.
I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
I do enjoy writing but it just seems like the first 10
to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to
begin. Any ideas or hints? Thanks!
پنجشنبه 20 دی 1397 09:56 ق.ظ
It's awesome designed for me to have a site, which is valuable
in favor of my experience. thanks admin
پنجشنبه 20 دی 1397 09:52 ق.ظ
I absolutely love your website.. Very nice colors & theme.
Did you create this website yourself? Please reply back as I'm planning to create my own personal blog and would love to learn where
you got this from or just what the theme is called.
Many thanks!
پنجشنبه 20 دی 1397 09:26 ق.ظ
You're so awesome! I do not think I've truly read through anything like this before.
So great to find somebody with a few original thoughts on this topic.

Really.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the web,
someone with a little originality!
پنجشنبه 20 دی 1397 09:23 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your site. It's a
very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you
hire out a designer to create your theme? Superb work!
پنجشنبه 20 دی 1397 08:33 ق.ظ
Spot on with this write-up, I seriously feel this website needs much more attention.
I'll probably be back again to read more, thanks for the advice!
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:39 ق.ظ
Excellent blog here! Also your web site lots up fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link in your host?
I wish my website loaded up as fast as yours lol
یکشنبه 27 آبان 1397 08:40 ب.ظ
I do consider all the ideas you've offered on your post.
They are really convincing and will certainly work.
Still, the posts are too quick for newbies.
May just you please lengthen them a little from subsequent time?
Thanks for the post.
شنبه 26 آبان 1397 09:00 ب.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having trouble
locating it but, I'd like to shoot you an email.
I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.
پنجشنبه 24 آبان 1397 03:15 ب.ظ
Hello my family member! I want to say that this article is awesome,
nice written and include almost all vital infos. I would like to peer more posts like this .
چهارشنبه 23 آبان 1397 07:29 ق.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having a tough time locating
it but, I'd like to shoot you an email. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great website and I look forward to
seeing it improve over time.
سه شنبه 22 آبان 1397 12:01 ب.ظ
Currently it seems like Expression Engine is the preferred blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
دوشنبه 21 آبان 1397 06:23 ب.ظ
Hi, this weekend is good for me, because this occasion i am reading
this fantastic educational post here at my residence.
شنبه 19 آبان 1397 02:29 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts about نکاتی.
Regards
یکشنبه 13 آبان 1397 05:44 ق.ظ
I must thank you for the efforts you've put in writing this site.

I'm hoping to view the same high-grade content by you later on as well.

In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my
own blog now ;)
جمعه 11 آبان 1397 11:05 ق.ظ
Descargar facebook
I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article
like yours. It's pretty worth enough for me. In my opinion, if all site
owners and bloggers made good content as you did, the net will
be a lot more useful than ever before. Descargar facebook
شنبه 5 آبان 1397 09:01 ب.ظ
Hello, I want to subscribe for this website to get most recent updates, so where
can i do it please assist.
چهارشنبه 2 آبان 1397 04:53 ب.ظ
What's up, for all time i used to check weblog posts here early in the morning, for the reason that i like to gain knowledge of more and more.
چهارشنبه 25 مهر 1397 01:08 ق.ظ
I visited various websites but the audio quality for audio songs current at this site is really
fabulous.
چهارشنبه 18 مهر 1397 12:16 ب.ظ
Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are
you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and
I'm looking at options for another platform.

I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
چهارشنبه 18 مهر 1397 09:28 ق.ظ
I am sure this article has touched all the internet users, its really really fastidious paragraph on building up new weblog.
دوشنبه 16 مهر 1397 03:14 ق.ظ
I'm impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that's both
equally educative and amusing, and without a doubt,
you have hit the nail on the head. The issue is something too
few folks are speaking intelligently about. I'm very happy that I found
this in my search for something regarding this.
دوشنبه 16 مهر 1397 02:47 ق.ظ
Heya! I know this is kind of off-topic but I needed
to ask. Does building a well-established blog
such as yours require a large amount of work? I'm completely
new to running a blog but I do write in my diary on a daily
basis. I'd like to start a blog so I can share my experience
and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring
bloggers. Thankyou!
یکشنبه 15 مهر 1397 07:08 ب.ظ
Can I just say what a comfort to find somebody who actually knows what they're discussing
online. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important.
More people should check this out and understand this side of the story.
I was surprised that you aren't more popular because you most certainly have the gift.
شنبه 14 مهر 1397 03:14 ق.ظ
A person essentially assist to make severely posts I might state.
That is the first time I frequented your web page and so far?

I surprised with the analysis you made to make this actual publish incredible.

Excellent activity!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر