تبلیغات
مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک شیراز - نکاتی در مورد بیش فعالی کودکان و نوجوانان
 
مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک شیراز
جدیدترین و بهترین روش درمان بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز ، اختلالات یادگیری ، اضطراب ، افسردگی ، سردرد و میگرن ، دردهای مزمن
                                                        
درباره وبلاگ

رویا طاهری ، مشاور خانواده و روانشناس ،نوروتراپیست و عضو انجمن ونظام مشاوره وروانشناسی کشور ، دارای چندین مقاله علمی و پژوهشی ثبت شده در مجلات معتبر علمی پژوهشی و همایش های متعدد ملی و همچنین نویسنده و مترجم کتب مختلف روانشناسی می باشم وهم اکنون مفتخرم که باتاسیس مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک در سال ۱۳۹۰ و ارائه خدمات مرتبط با آن برای اولین بار در استان فارس ، شهرستان شیراز قادر خواهم بود که گامی هرچند کوچک ولی مفید وموثر درجهت ارتقا سلامت جسم و روان هموطنان عزیز خود با انجام روش های درمانی غیر دارویی و کاملا بدون عارضه ، برداشته باشم .
مدیر وبلاگ : رویا طاهری
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد اثر بخشی درمان جدید نوروفیدبک و بیوفیدبک در رفع اختلالات جسمی و روانی چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بیش فعالی وعدم توجه وتمرکز وعلائم ناشی از آن


امروزه‌ بسیاری‌ از مادران‌ و پدران‌ از شیطنت‌ بسیار زیاد كودكانشان‌ شكایت‌ دارند. آنها اظهار می ‌دارند كه‌ فرزندشان‌ مرتب‌ در حال‌ حركت‌ و فعالیت‌ است‌ و نوعی‌ حالت‌ بی‌ قراری‌ و ناآرامی‌ در او مشاهده‌ می ‌كنند. برخی‌ از این‌ والدین‌ از فقدان‌ تمركز حواس‌ و ضعف‌ درسی‌ كودك‌ نیز صحبت‌ می‌ كنند.

آنها علت‌ این‌ فعالیت‌ بیش‌ از اندازه‌ را نمی ‌دانند و مرتب‌ فرزندشان‌ را مورد سرزنش‌ قرار می‌ دهند. این‌ كودكان‌ بعضاً مورد انتقاد و تنبیه ‌ بسیار زیاد قرار می ‌گیرند. عده‌ای‌ از پدر و مادرها كنترل‌ خود را از دست‌ می ‌دهند و این‌ كودكان‌ را به‌ شدت‌ كتك‌ می‌ زنند یا آنها را تهدید می ‌كنند. در این‌ نوشتار سعی‌ شده‌ است‌ پدیده‌ بیش ‌فعالی‌ در كودكان‌ توضیح‌ داده‌ و راه‌های‌ برخورد مناسب‌ با این‌ حالت‌ ارائه‌ شود.
اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ كه‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ كودكی‌ بروز می‌ كند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشكل‌ است زیرا امكان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ و شیطنت ‌آمیز كودكان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابكاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است.


بیش ‌فعالی‌ كودكان‌


كودكان‌ بیش ‌فعال‌ ، همانگونه‌ كه‌ از این‌ عنوان‌ برمی ‌آید،بسیار پرتحرك اند و نمی ‌توانند یک جا آرام‌ بنشینند. آنها اضافه‌ بر ناآرامی‌ بسیار زیاد، نوعی‌ اضطرار و اجبار برای‌ خرابكاری‌ نیز دارند. آنان‌ اشیا را می‌ شكنند یا پرتاب‌ می‌ كنند. همچنین‌ كنجكاوی‌ بسیار از خود نشان‌ می‌ دهند و نه‌ تنها اسباب‌ بازی‌هایشان‌ را خراب‌ می‌ كنند، بلكه‌ اشیاء و وسایل‌ منزل‌ را نیز دستكاری‌ و خراب‌ می‌ كنند. كارهای‌ خطرناك‌ را دوست‌ دارند و ابداً احساس‌ خطر نمی ‌كنند. بنابراین‌ رفتارهایی‌ بی ‌محابا از آنها سرمی ‌زند. برخی‌ از بزرگسالان‌ آنها را افرادی‌ بی ‌باك‌ و شجاع‌ تصور می ‌كنند؛ در حالی‌ كه‌ این‌ رفتارهای‌ بی‌ مهابا نشانگر این‌ واقعیت‌ است‌ كه‌ احساس‌ خطر واقعی ، كه‌ یك‌ احساس‌ طبیعی‌ است‌ و بایستی‌ در كودكان‌ وجود داشته‌ باشد ، در این‌ بچه‌ ها وجود ندارد. بازی‌ های‌ خطرناك‌ ، از جمله‌ بازی‌ با كبریت‌  و علاقه‌ به‌ وسایلی‌ چون‌ كارد و چاقو نشانه‌ های‌ دیگری‌ از گرایش‌ها و رفتارهای‌ غیرطبیعی‌ این‌ بچه‌ هاست.

كودك‌ بیش ‌فعال‌ احساس‌ خطر نمی‌ كند


كودكان‌ بیش ‌فعال‌ در مورد كارها و اشیایی‌ كه‌ به‌ طور طبیعی‌ باید در برابر آنها احساس‌ خطر كنند، خطری‌ احساس‌ نمی‌كنند؛ و اختلالات‌ سلوك‌ در این‌ كودكان‌ بعضاً دیده‌ می‌ شود؛ مثلاً بعضی‌ از آنها رفتارهای‌ پرخاشگرانه‌ دارند یا برای‌ آسیب‌ رساندن‌ به‌ دیگران‌ آنان‌ را تهدید می‌ كنند. ممكن‌ است‌ به‌ حیوانات‌ نیز صدمه‌ بزنند. بعضی‌ دیگر در اعمالی‌ چون‌ سرقت‌ و تقلب‌ و به‌ طور كلی‌ كارهایی‌ كه‌ تخلف‌ از قوانین‌ و مقررات‌ محسوب‌ می‌ شود شركت‌ می‌ كنند.

تمایل‌ به‌ كارهای‌ خلاف‌ و خطرناك‌


این‌ كودكان‌ آچار پیچ‌ گوشتی‌ را داخل‌ پریز برق‌ می‌ كنند؛ اشیاء و وسایلی‌ را كه‌ متعلق‌ به‌ خودشان‌ نیست‌ برمی‌دارند؛ تمایل‌ بسیاری‌ به‌ كشیدن‌ سیگار دارند (ته ‌سیگارها را برمی ‌دارند و علاقه‌ به‌ كشیدن‌ آنها دارند) و همچنین‌ گرایش‌ به‌ دروغگویی‌ در آنها بسیار بالاست‌ و اغلب‌ دروغ‌ می ‌گویند. به‌علاوه آنان‌ تمایل‌ به‌ ارتباط‌ با كودكان‌ و نوجوانان‌ بزرگتر از خود دارند. اغلب‌ دوستانی‌ بزرگتر از خود انتخاب‌ می ‌كنند و از مصاحبت‌ با نوجوانان‌ لذت‌ می ‌برند. بسیار مایلند در صحبت‌ها و فعالیت‌های‌ آنان‌ شركت‌ كنند. همچنین‌ گرایش‌ به‌ كارهای‌ خلاف‌ از جمله‌ دزدی‌ در آنها بسیار زیاد است. به ‌نظر می‌ رسد این‌ كودكان‌ زودتر از حد معمول‌ چشم‌ و گوششان‌ باز می ‌شود و به‌ كنجكاوی‌های‌ بسیار زیاد دچار می‌ شوند.عملكرد اجتماعی‌ و تحصیلی‌ كودك‌ كاهش‌ می ‌یابد


كودكان‌ بیش ‌فعالی‌ كه‌ دچار نقص‌ توجه‌ هستند، در تحصیل‌ با مشكل‌ مواجهند. دامنهِ توجه‌ در آنها بسیار محدود است‌ و به‌ همین‌ علت‌ نمی‌ توانند تمركز لازم‌ را حین‌ درس ‌خواندن‌ داشته‌ باشند. این‌ كودكان‌ به ‌سرعت‌ حواسشان‌ پرت‌ می ‌شود و به‌ كوچكترین‌ محرك‌ بیرونی‌ واكنش‌ نشان‌ می ‌دهند. در نتیجه‌ عملكرد تحصیلی‌ آنان‌ پایین‌ می‌ آید و در یادگیری‌ دچار مشكل‌ می ‌شوند.

از لحاظ‌ اجتماعی، كودكان‌ بیش ‌فعال‌ تأثیر مثبتی‌ بر دیگران‌ نمی ‌گذارند و مرتب‌ مورد انتقاد قرار می ‌گیرند. آنها به ‌دلیل‌ دقت‌ پایین، اغلب‌ دچار اشتباه‌ می ‌شوند و انتقاد دیگران‌ را نسبت‌ به‌ خود برمی‌انگیزانند. این‌ بچه‌ها به‌ جزئیات‌ مسائل‌ توجهی‌ ندارند. حتی‌ در بازی‌ها نیز با دشواری‌ رو به ‌رو می ‌شوند و در ارتباط‌ خود با بچه ‌های‌ دیگر مشكل‌ پیدا می ‌كنند. اغلب‌ از دستورالعمل‌ها پیروی‌ نمی‌ كنند و از عهده‌ تكالیف‌ مدرسه‌ و سایر كارها و وظایف‌ برنمی‌آیند.

آنان‌ از درگیر شدن‌ با تكالیفی‌ كه‌ مستلزم‌ تلاش‌ ذهنی‌ مداوم‌ است، می‌ پرهیزند. اغلب، وسایل‌ خود را گم‌ می‌ كنند و دچار فراموشكاری‌اند. به ‌طور افراطی‌ حرف‌ می ‌زنند و پیش‌ از تمام‌ شدن‌ پرسش‌ها، پاسخ‌ می‌ دهند. منتظر نوبت‌ ماندن‌ برایشان‌ دشوار است‌ و بسیاری‌ اوقات‌ مزاحم‌ كار دیگران‌ می ‌شوند.
والدین‌ چه‌ نقشی‌ در درمان‌ دارند
1. ابتدا باید مطمئن‌ باشیم‌ كه‌ فرزندمان‌ واقعاً نشانه ‌های‌ این‌ اختلال‌ را دارد؛ به‌ علاوه‌ تشخیص‌ نهایی‌ توسط‌ متخصص‌ انجام‌ می‌ پذیرد. گاهی‌ والدینی‌ كه‌ افرادی‌ بسیار مضطرب‌ و نگران‌ هستند، ممكن‌ است‌ جنب و جوش‌های‌ طبیعی‌ فرزند را دلیلی‌ بر بیش ‌فعالی‌ بدانند. بنابراین‌ در قدم‌ اول‌ بایستی‌ راجع‌ به‌ تشخیص‌ مطمئن‌ باشیم‌ و به فرزندمان برچسب‌های‌ نادرست‌ نزنیم.

2. انرژی‌ اضافه‌ این‌ كودكان‌ باید از طریق‌ فعالیت‌های‌ مثبت، از جمله‌ ورزش‌ كردن، مصرف‌ شود. بهتر است‌ آنها را برای‌ بازی‌ به‌ زمین‌های‌ بزرگ‌ برد و اجازه‌ داد كه‌ به‌ فعالیت‌های‌ لذتبخش‌ بپردازند یا این‌ كه‌ روزانه‌ برای‌ پیاده‌ روی‌ آنها را از خانه‌ خارج‌ كرد. در منزل‌ نیز بایستی‌ مسئولیت‌هایی‌ كه‌ از لحاظ‌ جسمی‌ قدری‌ بچه‌ها را خسته‌ می‌ كند به‌ آنها بسپاریم‌ تا به‌ این‌ وسیله‌ انرژی‌ بیش‌ از حد آنان‌ گرفته‌ شود. البته‌ خوب‌ است‌ گاهی‌ برای‌ انجام‌ این‌ مسئولیت‌ها جوایزی‌ هم‌ در نظر بگیریم.

3. به‌ خاطر داشته‌ باشیم‌ این‌ كودكان‌ را به‌ هیچ‌ وجه‌ كتك‌ نزنیم؛ زیرا رفتارهای‌ انتقام ‌جویانه‌ از آنها سر خواهد زد. بهتر است‌ با آنان مؤدبانه‌ و با محبت‌ صحبت‌ كنیم. البته‌ در برخورد با سایر كودكان‌ نیز داشتن‌ رفتاری‌ مهرآمیز و عاری‌ از خشونت‌ لازم‌ است.

4. گروهی‌ از موادغذایی‌ - از جمله‌ كاكائو، شكلات، قهوه، نسكافه، نوشابه‌های‌ رنگی‌ و تنقلات - باعث‌ تحریك ‌پذیری‌ می‌شوند و لازم‌ است‌ تا حد امكان‌ از دادن‌ آنها به‌ بچه‌ ها خودداری‌ شود.

5. خواب‌ شبانگاهی‌ این‌ كودكان‌ موضوع‌ مهمی‌ است؛ آنها باید شب‌ها زودتر به‌ رختخواب‌ بروند. بهتر است‌ والدین‌ برنامه‌ خانواده‌ را به‌ گونه‌ ای‌ مناسب‌ تنظیم‌ كنند و به‌ هر طریق‌ ممكن‌ به‌ كودك‌ بفهمانند این‌ یكی‌ از قوانین‌ خانواده‌ اوست‌ كه‌ شب‌ها تا دیروقت‌ بیدار نماند. در همین‌ زمینه‌ توصیه‌ می‌ شود كودك‌ از وسایلی‌ چون‌ كامپیوتر و تلویزیون‌ به‌ صورت‌ افراطی‌ استفاده‌ نكند .


6. چنانچه‌ كودك‌ بیش ‌فعال‌ از لحاظ‌ توجه‌ و تمركز بسیار مشكل‌ داشته‌ باشد و رفتارهای‌ او موجب‌ اذیت‌ وآزار فراوان‌ شود، بهتر است‌ با روان پزشك‌ كودك‌ و نوجوان‌ مشورت‌ شود تا به‌ صلاحدید او كودك‌ مقداری‌ داروی‌ اختصاصی‌ این‌ اختلال‌ را مصرف‌ كند.نتیجه ‌گیری‌


اختلال‌ بیش‌ فعالی‌ كه‌ در اغلب‌ موارد با نقص‌ توجه‌ همراه‌ است، معمولاً در دوران‌ كودكی‌ بروز می‌ كند. تشخیص‌ این‌ اختلال‌ در سنین‌ زیر پنج‌ سال‌ قدری‌ مشكل‌ است زیرا امكان‌ دارد با رفتارهای‌ طبیعی‌ و شیطنت ‌آمیز كودكان‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. با این ‌حال، متخصصان‌ می‌ توانند این‌ اختلال‌ را تشخیص‌ دهند و پیش‌ بینی‌های‌ لازم‌ را به‌ عمل‌ آورند. این‌ اختلال‌ با فعالیت‌ بیش‌ از اندازه، خرابكاری‌ و آزار رساندن‌ همراه‌ است.

چنانچه‌ این‌ بچه‌ها در سنین‌ كودكی‌ معالجه‌ نشوند، در دوره‌ نوجوانی‌ احتمال‌ این ‌كه‌ رفتارهای‌ ضداجتماعی‌ داشته‌ باشند و نیز حالات‌ افسردگی‌ در آنها به‌ وجود آید، بسیار است. بنابراین‌ به‌ والدین‌ توصیه‌ می ‌شود كه‌ حتماً در دوران‌ كودكی‌ برای‌ معالجه‌ این‌ كودكان‌ اقدام‌ كنند.

كودكان بیش‌فعال و درمان آنها

كودكان بیش‌فعال ودرمان آنها، بیش‌‌فعالی اصطلاحی است برای بیان خصوصیات رفتاری كه به صورت عمده عبارتند از خستگی‌ناپذیری، پرتحرك بودن، هیجان‌پذیری، بی‌قراری، پریشانی و... تشخیص بیش‌فعالی كه به عنوان یك اختلال از آن یاد می‌شود، در سنین زیر پنج سال قدری مشكل است، زیرا امكان دارد با رفتارهای طبیعی و شیطنت‌آمیز كودكان اشتباه گرفته شود. با این حال متخصصان با واقف بودن به ویژگی‌های خاص این اختلال، می‌توانند آن را تشخیص داده و پیش‌بینی‌های لازم برای كنترل و درمان آن به عمل آورند.
كودكان بیش‌فعال بسیار پرتحرك‌ هستند و نمی‌توانند یك‌جا آرام بنشینند. آنها علاوه بر ناآرامی بسیار زیاد، نوعی اضطرار و اجبار برای خرابكاری نیز دارند. آنها اشیا را می‌شكنند یا پرتاب می‌كنند، كنجكاوی زیادی از خود نشان می‌دهند و نه تنها اسباب‌بازی‌هایشان را خراب می‌كنند، بلكه اشیا و وسایل منزل را نیز دستكاری و خراب می‌كنند.
این كودكان بسیار بی‌محابا هستند و اغلب دست به كارهای خلاف می‌زنند كه البته عده‌ای از اطرافیان این رفتارها را ناشی از بی‌باكی و شجاعت كودك می‌دانند و در واقع با تایید این‌گونه رفتارها، باعث تشویق كودك می‌شوند و لذا احساس خطر واقعی ، كه یك احساس طبیعی است و بایستی در كودكان وجود داشته باشد،در این بچه‌ها وجود ندارد.
از لحاظ اجتماعی، كودكان بیش‌فعال تاثیر مثبتی بر دیگران نمی‌گذارند و مرتب مورد انتقاد قرار می‌گیرند. آنها به دلیل دقت پایین، اغلب دچار اشتباه می‌شوند و انتقاد دیگران را نسبت به خود برانگیخته می‌كنند. این بچه‌ها به جزئیات مسائل توجهی ندارند، حتی در بازی‌ها نیز با دشواری روبه‌رو می‌شوند و در ارتباط خود با بچه‌های دیگر، مشكل پیدا می‌كنند. اغلب از دستور‌العمل‌ها پیروی نمی‌كنند و از عهده تكالیف مدرسه و سایر كارها و وظایف خود برنمی‌آیند. اغلب، وسایل خود را گم می‌كنند و دچار فراموشكاری هستند، افراطی حرف می‌زنند و پیش از تمام شدن پرسش‌ها، پاسخ می‌دهند.
درمان اختلال بیش‌فعالی در كودكان

این اختلال قابل درمان و تا درصد بسیار بالایی قابل كنترل است. برای درمان بیش‌فعالی، آن را به دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌كنند. برای درمان بیش‌فعالی خفیف باید محیط‌هایی كه كودك در آنها حضور می‌یابد از جمله خانه و مدرسه، كنترل و ساماندهی شود مثلا می‌توان از تشویق و تنبیه ،البته مد نظر تنبیه جسمانی و روانی نیست ،در این محیط‌ها استفاده نمود.
درمان بیش‌فعالی متوسط و شدید هم نیاز به درمان دارویی و مراجعه به روانپزشك دارد. اما در این میان، والدین نقش بسزایی در درمان بیش‌فعالی كودكان‌شان دارند. آنها در قدم اول بایستی راجع به تشخیص این اختلال مطمئن شوند و از زدن برچسب‌های نادرست و غلط بر كودكان‌شان اجتناب كنند.
والدین باید سعی كنند انرژی اضافه این كودكان را از طریق فعالیت‌های مثبت از جمله ورزش كردن مصرف و تخلیه نمایند. از تنبیه بدنی و روانی این كودكان پرهیز نمایند زیرا موجب می‌شود آنها رفتاری انتقام‌جویانه از خود بروز دهند. از در اختیار گذاشتن گروهی از مواد غذایی از جمله كاكائو، شكلات، قهوه، نسكافه، نوشابه‌های رنگی و تنقلات كه باعث تحریك بیشتر كودكان می‌شود، خودداری كنند. خواب شبا نگاهی این كودكان بسیار مهم و قابل توجه است لذا والدین باید سعی كنند كه كودكان بیش‌فعال‌شان شب‌ها زودتر به رختخواب بروند.
والدین باید توجه داشته باشند كه چنانچه این بچه‌ها در سنین كودكی معالجه نشوند، در دوره نوجوانی احتمال اینكه رفتارهای ضداجتماعی داشته باشند و نیز حالت افسردگی در آنها به وجود آید، بسیار است لذا به والدین آنها توصیه می‌شود كه حتما در دوران كودكی برای معالجه اقدام نمایند.

خوشبختانه در سال های اخیر با انجام روش نوروفیدبک وبیو فیدبک توسط متخصصان این فن می توان کمک شایانی به تشخیص و رفع این اختلال واختلالات شایع دیگر نمود .

 تهیه وتنظیم: رویا طاهری،مشاور وروانشناس ،نوروتراپیست وعضو انجمن ونظام روانشناسی کشور ساعات کاری: همه روزه  بجز ایام تعطیل 9 صبح الی 9


 آدرس 
شعبه ۱: شیراز، بلوار زند، ابتدای خیابان بیست متری سینماسعدی یا ۷ تیر  بعد از فست فود شب چره، ساختمان شیراز نقش ، طبقه ۵ واحد ا و 2
مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی سلامت و مرکز تخصصی نوروفیدبک و        
بیوفیدبک شیراز
شماره های تماس جهت اخذ نوبت
۳۲۳۴۰۴۹۹
۰۹۱۷۴۷۶۶۶۳۲


 

نوع مطلب :
برچسب ها : بهترین روش درمان بیش فعالی با نوروفیدبک، روش های کاهش علائم بیش فعالی وعدم توجه وتمرکز، بهترین و موثرترین روش درمان بیش فعالی، بهترین روش درمان اختلالات یادگیری، علائم ونشانه های بیش فعالی،
لینک های مرتبط :
جمعه 28 تیر 1398 12:54 ق.ظ
I cherished up to you will obtain carried out right here.
The cartoon is tasteful, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get bought an nervousness over that you want be turning
in the following. in poor health without a doubt come more until now once more
as exactly the same nearly very continuously inside case you defend this increase.
پنجشنبه 27 تیر 1398 10:25 ب.ظ
I liked as much as you'll obtain performed proper here.
The comic strip is attractive, your authored subject matter
stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over
that you wish be turning in the following. in poor health definitely
come more earlier again since precisely the similar just about a lot often inside case you defend this hike.
پنجشنبه 27 تیر 1398 10:04 ب.ظ
Yay google is my king aided me to find this great web
site!
پنجشنبه 27 تیر 1398 09:51 ب.ظ
As I website possessor I believe the content material here is rattling wonderful
, appreciate it for your hard work. You should keep it up forever!

Best of luck.
پنجشنبه 27 تیر 1398 08:02 ب.ظ
As I website possessor I believe the content matter here is rattling great , appreciate it for your efforts.
You should keep it up forever! Good Luck.
پنجشنبه 27 تیر 1398 05:53 ب.ظ
I believe what you posted made a bunch of sense. However, consider this,
suppose you added a little information? I ain't saying your information isn't solid, however suppose you added
a headline that grabbed a person's attention? I mean مرکز تخصصی نوروفیدبک
و بیوفیدبک شیراز - نکاتی در مورد
بیش فعالی کودکان و نوجوانان is kinda boring.
You should look at Yahoo's front page and note how they write post
headlines to get viewers to click. You might add a video or a related picture or two to get readers excited about what you've
written. Just my opinion, it might bring your website a little livelier.
پنجشنبه 27 تیر 1398 05:44 ب.ظ
There is certainly a lot to know about this issue. I really like all of the points you've made.
پنجشنبه 27 تیر 1398 03:26 ب.ظ
Right now it looks like Wordpress is the top blogging platform out there right
now. (from what I've read) Is that what you are
using on your blog?
پنجشنبه 27 تیر 1398 01:43 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and
the rest of the website is very good.
پنجشنبه 27 تیر 1398 09:35 ق.ظ
Whats up very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
I'll bookmark your site and take the feeds also?
I am satisfied to seek out so many helpful info here within the post, we'd like
develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
پنجشنبه 27 تیر 1398 07:29 ق.ظ
I was just searching for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing,
at last I got it in your web site. I wonder what's the lack of Google strategy that
do not rank this type of informative web sites in top of the list.
Usually the top web sites are full of garbage.
پنجشنبه 27 تیر 1398 07:16 ق.ظ
If some one needs expert view about blogging afterward i recommend him/her to pay a visit this webpage, Keep up the pleasant job.
پنجشنبه 27 تیر 1398 07:04 ق.ظ
Terrific article! This is the type of info that
are meant to be shared around the internet. Shame on Google for no longer positioning
this publish upper! Come on over and visit my website .

Thank you =)
پنجشنبه 27 تیر 1398 04:34 ق.ظ
You are my aspiration, I own few blogs and rarely run out from post :).
پنجشنبه 27 تیر 1398 02:06 ق.ظ
May I just say what a comfort to uncover somebody who genuinely knows what they're discussing online.
You definitely know how to bring a problem to light and
make it important. More people have to read this and
understand this side of the story. I was surprised you aren't more popular because you definitely possess the gift.
پنجشنبه 27 تیر 1398 12:41 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article
and also the rest of the site is very good.
پنجشنبه 27 تیر 1398 12:32 ق.ظ
I enjoy what you guys tend to be up too. This type
of clever work and coverage! Keep up the fantastic works guys I've included
you guys to blogroll.
چهارشنبه 26 تیر 1398 05:52 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this
write-up and the rest of the site is extremely good.
چهارشنبه 26 تیر 1398 07:58 ق.ظ
I like what you guys are up also. Such smart work and reporting!
Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll.
I think it'll improve the value of my website :).
چهارشنبه 26 تیر 1398 05:17 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well
written article. I will make sure to bookmark it and return to read
more of your useful information. Thanks for the post.
I will certainly comeback.
چهارشنبه 26 تیر 1398 12:14 ق.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a
really well written article. I'll make sure to bookmark it and
return to read more of your useful info. Thanks for the post.
I will certainly return.
سه شنبه 25 تیر 1398 10:55 ب.ظ
I was just seeking this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing,
finally I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites in top of the list.
Usually the top sites are full of garbage.
سه شنبه 25 تیر 1398 09:38 ب.ظ
I don't unremarkably comment but I gotta tell appreciate it for the post
on this special one :D.
سه شنبه 25 تیر 1398 08:02 ب.ظ
I was just seeking this information for some time.
After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site.

I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this kind of
informative websites in top of the list.
Usually the top sites are full of garbage.
سه شنبه 25 تیر 1398 07:50 ق.ظ
I loved as much as you'll obtain performed proper here. The sketch is attractive,
your authored material stylish. however, you command get
got an edginess over that you wish be handing over the following.
unwell for sure come further before once more since precisely the similar
nearly a lot steadily within case you shield this hike.
سه شنبه 25 تیر 1398 01:54 ق.ظ
What's up colleagues, pleasant article and nice arguments commented here, I am truly enjoying by
these.
سه شنبه 25 تیر 1398 01:45 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the site is also very good.
سه شنبه 25 تیر 1398 12:13 ق.ظ
I think you have noted some very interesting details, regards for the post.
دوشنبه 24 تیر 1398 11:19 ب.ظ
Yay google is my world beater aided me to find this great
web site!
دوشنبه 24 تیر 1398 10:05 ق.ظ
Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so
I came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm
bookmarking and will be tweeting this to my followers!

Wonderful blog and superb design and style.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30